System monetarny i kult pieniądza

Print Friendly, PDF & Email

Zostałem zaatakowany pewnego razu na czacie przez dwóch osobników, ponieważ miałem czelność publicznie oznajmić, iż cierpienie istot ludzkich i wszelka niedola bierze się z Systemu monetarnego oraz kultu pieniądza. Uraziłem ich wtedy bardzo. Obaj bowiem należeli do ludzi majętnych, prowadzących działalność gospodarczą, zadowolonych z własnej pozycji i osiągnięć.

Cóż jednak jest niezwyczajnego w tym stwierdzeniu? Jeśli przyjrzymy się temu problemowi bliżej, to szybko wywnioskujemy, że jest tak w istocie. Bo czy istniałby handel narkotykami, gdyby nie można było na tym zarobić? Czy istniałyby przemysł pornograficzny i pedofilia, handel kobietami, dziećmi i narządami ludzkimi, jeśli nie byłoby na te „produkty” zapotrzebowania? Czy mielibyśmy do czynienia z korupcją, rabunkami i rozbojem? A może z wykorzystywaniem nieletnich do ciężkiej i niebezpiecznej pracy? Po cóż miano by to wszystko robić, skoro nie przynosiłoby to korzyści materialnej? Kto chciałby wtedy wojen i konfliktów zbrojnych, które w obecnym systemie przynoszą wysokie profity? Jaki sens miałyby podatki, procenty, kredyty i temu podobne bzdury, jeśli nie istniałyby pieniądze, a ludzie pracowaliby wyłącznie dla siebie, dla dobra całego społeczeństwa, dla rozwoju cywilizacji na Ziemi.

A jednak do takiego sposobu myślenia, a przede wszystkim działania, potrzebna jest wysoka kultura i dojrzałość duchowa oraz patrzenie na ludzkość jako całość, jako wspólnotę istot ludzkich i ściśle ze sobą współpracujący organizm. Bez konkurencji, bez przymusu, bez podziału na ugrupowania, narody i religię, bez znaczenia na kolor skóry i język, bez dyskryminacji i bez sztucznych barier stworzonych li tylko po to, żeby poróżnić ludzi, osłabić ich wolę, nie dać im wyboru i prawdziwej wolności od nędzy i cierpienia.

System monetarny jest systemem niezwykle agresywnym i niewolniczym. Uczy ludzi chciwości, pożądania, wzmaga agresję, wywołuje konflikty i wojny, tworzy bogaczy i biedaków, zabija i kaleczy dla pieniędzy. Bo tam gdzie kultywuje się pieniądz, staje się on bożkiem, któremu narody się kłaniają i dla którego przestaje liczyć się człowiek. A więc Ty i ja. Nie ważne ile zarabiasz, w jakiej jesteś sytuacji finansowej, nieistotne czym się zajmujesz – jesteś tylko jednym z trybów w maszynie, którego zadaniem jest pracować i kupować, kupować i pracować, i tak do śmierci, po to, iżby ten System funkcjonował bezbłędnie i nie zaciął się nagle.

W systemie opartym na pieniądzu wszyscy są niewolnikami. Nawet ci, którym wydaje się, że rządzą światem i rozdają karty, a ściślej mówiąc, pieniądze. A jednak pomimo pozorów są to osobniki nieszczęśliwe i samotne, zniewolone przez umysł, podporządkowane swoim żądzom i nieumiejące się oprzeć namiętnościom. To niezwykle płytkie umysły, „dusze” zakute w kajdanach, niewolnicy materii i czciciele szczerozłotych cielców.

Tymczasem klatka pozostanie klatką bez względu na to, jak będzie wielka, jak bogato urządzona i z jakiego materiału wykonana. Można mieć więcej swobody od innych i podróżować dalej, można pozwolić sobie na większy komfort i sprawić sobie więcej przyjemności, ale dopóki umysł nie będzie całkowicie wolny od pragnień i przekonań, od tradycji i wiary, od przesądów i przyzwyczajeń, nie będzie możebne1 wyjść poza jej granice (granice klatki).

Człowiek to jedyne stworzenie na Ziemi, które płaci za życie. I to jest niesłychanie smutne. Świadczy bowiem o tym, jak prymitywną jesteśmy cywilizacją i jak mało osiągnęliśmy na drodze rozwoju duchowego, jak bardzo ugrzęźliśmy w świecie iluzji, i jak daliśmy się zbałamucić materialnym śmieciom.

Taka niestety jest Prawda. Taka jest Rzeczywistość, ale nie wierzcie mi na słowo. Zrozumienie bowiem musi przyjść samo, kiedy odpadnie stare, a pojawi się nowe. Tylko musicie zechcieć sami to sprawdzić…

Żółty róg

Radomir Gelhor

[ 1 ] Możebne (staropolski) – możliwe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.